Замовником озвучено бажання збудувати сонячну електростанцію на території садибної ділянки для продажу електроенергії за програмою Зелений тариф.

 


Паспорт об'єкту

  Тип станції: мережева, для продажу електроенергії в мережу

  Розміщення панелей: скати основної покрівлі, наземні каркаси над парканом

  Тип покрівельного покриття: метало-черепиця

  Тип та потужність панелей: полікристал, монокристал 340-380 Вт

  Сумарна потужність панелей: 39000 Вт

► Система кріплень панелей: Kripter (алюміній), нержавіюча сталь

  Інвертор: Solis 25 кВт

  Кількість трекерів: 4

  Орієнтація фотомодулів: схід, південь, захід


Перед будівництвом сонячної електростанції необхідно виконати передпроектні роботи, які включають:

 

1

Аналіз

технічної можливості підключення електростанції до міської мережі, визначення потужності підключення

2

Пошук

найбільш ефективних місць та напрямків для встановлення сонячних батарей

3

Перевірка

конструкції покрівлі або споруд, на які можна встановити сонячні панелі

4

Аерофотозйомка

з метою складання карти затінень сонячних фотомодулів

 

Розглянемо всі етапи детальніше.

Вивчивши надані замовником документи, з'ясували, що це господарство підключено до міської мережі максимально допустимою потужністю 20 кВт. Враховуючи це, виходить, що максимальна потужність інвертора має бути теж 20 кВт. При вивченні інфраструктури ділянки виявлено досить складні умови для встановлення сонячних батарей. Належного місця для південного напрямку фотомодулів не було достатньо. Для цього підходив лише південний схил. За попередніми розрахунками, на нього могло поміститися лише 13 панелей, яких для завантаження 20 кВт інвертора недостатньо.

Ділянка теж не має вільної площі, щоб встановити наземні конструкції для монтажу сонячних батарей. Напрошується рішення, так само використовувати східний та західний схил покрівлі. Оскільки всі три скати мають різні умови для роботи фотомодулів, то потрібно вибирати сонячний інвертор з мінімум 3 незалежними трекерами. Але, порахувавши сумарну потужність панелей на трьох скатах, вийшло лише 15 кВт.

Інверторів схожої потужності з трьома трекерами на момент будівництва на ринку України не пропонував жоден гідний виробник. Прийнятне рішення знайшлося у виробника обладнання для сонячних електростанцій Solis. Інвертор потужністю 25 кВт мав 4 трекери та відповідав усім вимогам. Але потужність 25 кВт передбачала зміну умов споживання електроенергії, обумовлених у договорі з місцевими електромережами. Спільно із замовником вирішили використовувати даний інвертор, і паралельно займатися "паперовими питаннями" зі збільшення потужності.

Для завантаження 4-го трекера вирішили використати межу ділянки, побудувавши металоконструкцію для монтажу панелей над парканом. За попередніми підрахунками, такою комбінацією розташування фотомодулів вдасться ефективно завантажити інвертор.

 

При виборі місця монтажу сонячних панелей переслідуються такі цілі:

  змонтовані панелі не повинні нести небезпеку для людей;

  мати необхідні кути та напрямки для ефективної генерації електроенергії;

  конструкції кріплень повинні бути достатньо надійними, щоб панелі залишилися на своїх місцях за різних погодних умов.

 

Покрівельна система нового будинку була виконана добротно і на совість. Із цим проблем немає. Сміливо монтуємо. Конструкції кріплень було вибрано з алюмінію від перевіреного українського виробника Kripter. Кути схилів покрівлі знаходяться в оптимальних діапазонах для нашої місцевості 30-35 гр. Над парканом північної межі ділянки була спроектована несуча конструкція для монтажу сонячних фотомодулів.

Перед будівництвом сонячної електростанції необхідно виконати передпроектні роботи. Надзвичайно важливою є аерофотозйомка, мета якої складання карти затінень сонячних фотомодулів. У більшості випадків сонячна система перебуває під впливом сонячного випромінювання всередньому близько 5-6 годин. Тому вкрай потрібно, щоб у цей період сторонні об’єкти не створювали тінь на сонячні панелі. Незначне затінення хоча б частини сонячного модуля, знижує його продуктивність до 50%. При проектуванні сонячної системи завжди ставимо за мету максимально його уникати.

При складанні карти затінень на ділянці незамінним помічником є квадракоптер. За допомогою аерофотозйомки можна легко побачити потенційні місця та об'єкти, які можуть затінювати панелі. В даному випадку ділянка знаходиться в сосновому масиві, але, хоча висота будинку компенсує висоту дерев, на 100% від затінень у цьому випадку не втекти. Розрахунки показали, що затінення будуть лише в ранні та пізні години сонцестояння і на вироблення ці затінення особливо не вплинуть. Каркас над парканом довелося підняти на 4м, щоб «відійти» від тіні, яку створює будинок.

 

Сонячні панелі на ринку представлені у величезному асортименті. Тільки ось проблема в тому, що на вигляд і за наклейками, якість не оцінити. Наш досвід зводиться до того, щоб вибирати панелі зі списку TIER1. Таким чином, можна бути впевненим у якості. При будівництві були використані різні виробники та різні технології (полі та моно кристал), але всі з TIER1. На момент, коли були вирішені «паперові» питанння зі збільшенням потужності, сонячна електростанція вже була повністю змонтована і готова до запуску.

Команда Sun Energy отримала безцінний досвід у будівництві ще однієї сонячної електростанції, а замовник отримав пасивний дохід та енергонезалежність на роки вперед.