Для вирішення завдань із резервним живлення існує окремий тип сонячних інверторів – гібридний. Що означає гібридний? Якщо простими словами, це такий інвертор, який вміє працювати з різними джерелами живлення, такими як міська мережа, сонячні фотомодулі, акумуляторні батареї, дизельний генератор тощо.
В залежності від класу та його технічних можливостей, розробники закладають в інвертор різні режими роботи. А споживач, в залежності від потреб, обирає той, що підходить до його вимог. Наведемо варіанти таких режимів на прикладі гібридної системи резервного живлення Victron Energy. Система складається з наступного обладнання: інвертор, акумуляторні батареі, сонячні фотомодулі, контролер заряду батарей.
1
Основний
використовується у 80%
В основному режимі роботи напруга в міській мережі присутня, сонце випромінює енергію, акумуляторна батарея має ємність для акумулювання енергії. В цьому режимі пріорітетним джерелом живлення є сонячная енергія, яка використовується:
⇒ в першу чергу для покриття потреб живлення пріоритетних домашніх споживачів;
⇒ в другу чергу для заряду акумуляторної батареї;
⇒ в третю чергу, якщо сонячна енергія покриває потреби пріоритетних домашніх споживачів, акб вже заряджена, і виникає надлишок енергії, починається передача електроенергії в мережу, для продажу за Зеленим тарифом*.
*Для цього повинен бути укладений договір про Зелений тариф, про це детально в окремій статті.
Акумуляторна батарея від сонця може зарядитися і до 100%. Якщо рівень заряду впаде до встановленого критичного рівня (наприклад 30%), і сонячної енергії буде недостатньо для живлення споживачів, відбудеться автоматичне переключення живлення споживачів на міську мережу, для того щоб залишити мінімально необхідний рівень заряду акумуляторної батареї, на випадок відключення міської мережі.
Якщо зникає мережа, живлення пріоритетних домашніх споживачів відбувається тільки за рахунок сонячної енергії та накопиченої енергії в акумуляторній батареї.
Мета цього режиму роботи, максимально знизити використання енергії, при рідких відключеннях міської мережі.
Нижче наведено відео демонстрації даного режиму
2
Аварійний
використовується у випадках частих відключень міської мережі
В цьому режимі пріорітетним джерелом живлення є сонячна енергія та міська мережа. Вони одночасно, в межах встановлених інсталятором обмежень, заряджають акумуляторну батарею максимально швидко.
Пріоритетні споживачі, у разі відключення міської мережі миттєво переводяться на резервне джерело - акумулятори. Непріоритетні джерела у разі відключення міської мережі - відключаються.
Акумулятори можуть заряджатися або від сонця, або від міської мережі, якщо сонця недостатньо. Якщо акумулятори повністю заряджені, а споживання в будинку немає (наприклад, вдень, коли все на роботі/навчанні), то надлишки електроенергії передаються в міську мережу, для продажу за Зеленим тарифом.
Мета цього режиму роботи - максимально стабільно забезпечити споживачів електроенрегією.
Нижче наведено відео демонстрації даного режиму
За наявності підключення до мережі потрібно, щоб ваше обладнання в першу чергу використовувало енергію від сонячних панелей, а при її нестачі споживало енергію від мережі. У такому режимі можуть працювати блоки безперебійного живлення з функцією перемикання на роботу від акумуляторів або «підмішування» електроенергії від акумуляторів до мережевої. Перший режим забезпечує багато сучасних блоків безперебійного живлення, другий режим — лише гібридні інвертори.
Останнім часом виникла плутанина у визначенні цього поняття, оскільки багато виробників називають свої інвертори гібридними, хоча насправді вони такими не є. Існують інвертори, які можуть включати контролер для заряду акумуляторів від джерела постійного струму - сонячних батарей. Дуже часто і такі інвертори виробники називають гібридними. Підставою для цього є той факт, що в цьому інверторі поєднані 2 різні пристрої – інвертор та контролер для сонячних батарей. Однак такі пристрої краще називати «комбінованими», а не гібридними.
Особливістю гібридного інвертора є можливість паралельної роботи. Він може використовувати енергію від акумуляторів спільно з енергією від мережі, не відключаючись від мережі. При цьому є можливість виставити приорітет; наприклад, при виставленні пріоритету для джерела постійного струму, насамперед навантаження живиться від батарей, а брак енергії береться з мережі. Часто є можливість обмежувати струм чи потужність.
Слід зазначити, що існують простіші інвертори, у яких пріоритет акумуляторів реалізований шляхом відключення від мережі. У таких блоках безперебійного живлення при певній напрузі на акумуляторах джерело змінного струму відключається, а живлення навантаження здійснюється від акумуляторів. Такі інвертори НЕ є гібридними. Пріоритет для джерела постійного струму можливий лише через повне відключення мережі та переходом на роботу повністю від акумуляторів. Це призводить до «дьорганої» роботи системи та додаткового циклювання акумуляторів. Добре, якщо є можливість вибирати напругу, при яких мережа відключається та підключається. Але в багатьох недорогих блоках безперебійного живлення такої можливості немає і граничні напруги жорстко задані без можливості регулювання.
Тому, якщо ви прагнете до справжньої енергетичної незалежності, то гібридний сонячний інвертор саме для вас. Гібридні інвертори – це доступний варіант для середніх домогосподарств, які ставлять собі за мету бути більш самодостатніми, використовуючи сонячні батареї, але не планують відключатися від мережі.
А яка ваша мета з сонячною станцією?